Bradford Park Avenue have been drawn away to Harrogate Town in the third qualifying round of the Emirates FA Cup.

Avenue defeated Southport in the second qualifying round on Saturday, and now face a tough trip to National League North leaders Harrogate.

The clubs will meet on Saturday 30 September, with admission details for the tie at Wetherby Road to be confirmed.

This means that the league meeting between the two sides, due to take place on 14 October, will certainly be postponed, as one of the clubs will be involved in the fourth qualifying round to be played on that date.

Avenue will aim to continue their excellent form before the next round, with a trip to Leamington in the league next Saturday (23 September).

Mark Bower’s men are currently eight games unbeaten after their 3-0 victory over Southport at the weekend.

More details regarding the match at Harrogate will be released in due course.

Please see below for the draw in full:

1 1874 Northwich v Ossett Town
2 AFC Mansfield or Rushall Olympic v Boston United or Haughmond
3 Stafford Rangers v AFC Telford United
4 Newcastle Benfield v Kidderminster Harriers
5 Nantwich Town v Nuneaton Town
6 Boston Town v Warrington Town or Hyde United
7 Banbury United v Shildon
8 Scarborough Athletic v Stratford Town
9 Basford United v Kettering Town
10 Shaw Lane Association v Lancaster City
11 Buxton v Alvechurch
12 Stockport County v Handsworth Parramore or FC United Of Manchester
13 Ashton Athletic v Chorley
14 Leamington v Gainsborough Trinity
15 Stourbridge v Alfreton Town or AFC Rushden & Diamonds
16 South Shields v York City
17 Harrogate Town v Bradford (Park Avenue)
18 Swindon Supermarine v Paulton Rovers
19 Hanwell Town or Enfield Town v Glebe or Phoenix Sports
20 FC Romania or Hayes & Yeading United v Havant & Waterlooville
21 Hereford v AFC Hornchurch
22 Slough Town v Poole Town
23 Brackley Town v Braintree Town or Royston Town
24 Concord Rangers v Dorking Wanderers
25 East Thurrock United v Harlow Town
26 Chelmsford City v Weymouth
27 Cinderford Town v Hampton & Richmond Borough or Potters Bar Town
28 Oxford City v Leiston
29 Margate v Herne Bay
30 St Albans City or Cambridge City v Bridport or Cadbury Heath
31 Metropolitan Police or Heybridge Swifts v Frome Town
32 Truro City v AFC Sudbury
33 Eastbourne Borough v Bognor Regis Town
34 Bath City v Hemel Hempstead Town or Wingate & Finchley
35 Needham Market v Dartford
36 Haringey Borough v Bodmin Town or Bideford
37 Folkestone Invicta v Aylesbury United
38 Hungerford Town v Thamesmead Town or Billericay Town
39 Colney Heath or Burgess Hill Town v Wealdstone
40 Ashford Town (Middx) v Leatherhead